2014 Criterium de Bethel Results

March 30th, 2014 by sprinterdellacasa Categories: Races, Results No Responses
2014 Criterium de Bethel
Race Day
3/30/14
Field size
30
Cat 5
Name
Team
1
Benjamin
Bruce
2
Shawn
Jackson
TeamBikeway.com
3
Jason
Atwater
4
Nathan
Kanney
TeamBikeway.com
5
Brett
Tremaine
Team Bikeway.com
6
Gregory
Tembeck
Cycleworks
7
BENJAMIN
CHERTOFF
Major Taylor Development Team
8
william
lesoravage
9
Philip
LaVoie
Rogue Racing
10
Christopher
Dudko
CMS Racing
11
Armand
Daccache
Bethel Cycle Sport Club
12
Eric
Carson
13
Peter
Kiernan
Ridgefield Bicycle Sport Club
14
John
McFarland
Bethel Cycle Sport Club
15
Brian
Hite
16
Eric
Prendergast
Unattached
17
Christian
Duncan
Cheshire Cycle Racing
18
Evan
Tobey
19
Gregory
Chiovitti
Team Edge
20
Clemson
Smith
Team Highlands Xtreme
21
Nick
Sabatelli
CT Cycling Advancement Program
22
TJ
BLACKMAN
23
Mark
Walker
Major Taylor Development Team
24
Joseph
Vail
Team velo 5
25
Keith
Sherling
Ridgefield Bicycle Sport Club
26
Michael
Pida
27
Mahesh
Moorjani
westwood velo
28
Jairo
Guiza
unattached
Field size
15
Juniors
Name
Team
1
Nick
Sabatelli
CT Cycling Advancement Program
2
Ian
Whaley
CT Cycling Advancement Program
3
Lane
Maher
TEAM EDGE
4
Wyatt
Cote
CT Cycling Advancement Program
5
Peter
Kiernan
RACE CF | racecf.org @racecf
6
Brian
Suto
CT Cycling Advancement Program
7
Derek
Cote
CT Cycling Advancement Program
8
Miguel
Chavez
9
Elijah
Brazeal
CT Cycling Advancement Program
10
Jonathan
Guiza
Trifitness
11
Kieran
Haug
Nutmeg Youth Triathalon Team
12
Joshua
Nosworthy
Bethel Cycle Sport Club
13
Aidan
Kiernan
RACE CF | racecf.org @racecf
14
kelly
billharz
pawling cycle and sport
15
Patrick
Kiernan
Ridgefield Bicycle Sport Club
Field size
20
Cat 4
Name
Team
1
Michael
Staropoli
Sherpa
2
Andrew
Meunier
Pawling Cycle & Sport
3
Kyle
Herlihy
C3 RACING
4
Mike
Hyman
Unattached
5
Paul
LeStage
Iron Bridge Consulting/Tarmac Cycling
6
Henry
Chan
Pawling Cycle & Sport
7
Erick
Fernandez
CRCA/Dave Jordan Racing
8
Ed
Wolf
Sherpa
9
Jim
McDonald
Sherpa
10
Alexander
Michas
CRCA
11
Robert
Kelley
Pawling Cycle & Sport
12
Bjoern
Stoecker
13
James
Dao
CRCA/Breakaway/CBOE/Carve
14
roger
billharz
pawling cycle and sport \ Billharz Electric
15
James
Mullins
Bethel Cycle Sport
16
Sean
Roach
Iron Bridge /Tarmac Cycling
17
Sean
Sheridan
Pawling Cycle & Sport
18
Brian
Kelley
Pawling Cycle & Sport
19
Rudy
Bleakley Jr
Sherpa-Team Mossman
20
kenley
gonzalez
Bethel Cycle Sport Club
Field size
11
Women
Name
Team
1
Lauren
Dagostino
Colavita Racing Inc.
2
Amanda
Braverman
CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
3
Cassandra
Maximenko
CRCA: Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
4
Emily
Underwood
CRCA / Rockstar games
5
Cheryl
Wolf
Team Rockstar Games/Signature Cycles
6
Ellen
Moses
CRCA/BH/Comdey Central
7
isabelle
Cote
CRCA/Kruis CX p/b Repucom
8
Jodie
Hein
CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Systems
9
Penny
Buchar
Unattached
10
Jennifer
Magur
Signature Cycles/Rockstar Games
Field size
26
Masters 45+
Name
Team
1
guy
poirier
bethel cycle
2
Christian
Kaefer
Brauer/Mick Management
3
Chris
Chapman
CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Systems
4
Bill
Muzzio
Bethel Cycle Sport Club
5
Gary
Steinberg
Brauer/Mick Management
6
Ian
Farrar
Purium Health Products Cycling Team
7
Brian
Wolf
Team Rockstar Games / Signature Cycles
8
#N/A
#N/A
#N/A
9
Daniel
Fox
Corner Cycle
10
Steven
Suto
Signature Cycles/Rockstar Games
11
Christofer
deHahn
Brauer/Mick Management
12
David
Bailey
Team Danbury Audi
13
John
Morales
Cafeteros Cycling Club
14
Richard
Broderick
Connecticut Yankee BC
15
Steve
Kang
CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Systems
16
Casey
Gawlak
Iron Bridge / Tarmac Cycling
17
Sean
Sheridan
Pawling Cycle & Sport
18
Don
Fuchs
Brauer/Mick Management
19
Tom
Toal
Bethel Cycle Sport Club
20
Jack
Mullen
Sherpa-Team Mossman
21
James
Conopask
Sherpa-Team Mossman
22
Vassos
Kyprianou
Bethel Cycle Sport Club
23
Jon
Furminger
HVVC
24
Christopher
McNeil
Unattached
Field size
29
Cat 3/4
Name
Team
1
jeffrey
weaver
The Devils Gear/ New Haven Bike Club
2
Bradford
Stratton
CRCA / FGX Racing
3
Erick
Fernandez
CRCA/Dave Jordan Racing
4
Henning
Schroeder
unattached
5
Edenilson
da Silva
Navone Studio
6
Etsu
Taniguchi
CRCA / FGX Racing
7
Lorenzo
Serra
Pawling Cycle & Sport
8
Sean
Roach
Iron Bridge /Tarmac Cycling
9
Mike
Hyman
Unattached
10
Steve
Kang
CRCA/Breakaway Courier-NSX-Carve Systems
11
Vincent
Lore
Bethel Cycle
12
James
Conopask
Sherpa-Team Mossman
13
matthew
feiner
Devil's Gear Bike Shop/NHBC
14
Stephen
Gibertoni
Cheshire Cycle Racing
15
Andy
Newsom
CRCA / FGX Racing
16
David
Hartmann
Stage 1/fusionTHINK
17
Jason
Roggenbauer
Bethel Cycle
18
Sam
Dodge
Stage 1/fusionTHINK
Field size
22
Pro/1/2/3
Name
Team
1
Eneas
Freyre
TTEndurance
2
Kyle
Foley
Laurel Bicycle
3
David
Warner
Green Line Velo
4
Zach
Koop
CRCA/Blue Ribbon-Pennell Venture Partners
5
Stephen
Badger
BETHEL CYCLE SPORT
6
John
Harris
Aetna Cycling Team p/b Charlescoaching.com
7
Ian
Whaley
CT Cycling Advancement Program
8
Sammy
Moseley
CRCA/Foundation
9
Derek
Cote
CT Cycling Advancement Program
10
Michael
Zak
CRCA/Blue Ribbon-Pennell Venture Partners